Restricționarea circulației rutiere pe durata ceremoniei depunerii de coroane / 𝐙𝐢𝐮𝐚 𝐄𝐫𝐨𝐢𝐥𝐨𝐫 – 𝐣𝐨𝐢, 𝟏𝟎 𝐢𝐮𝐧𝐢𝐞 𝟐𝟎𝟐𝟏

Vă facem cunoscut faptul că, în ziua de 10 IUNIE 2021 – joi, 𝐢̂𝐧𝐜𝐞𝐩𝐚̂𝐧𝐝 𝐜𝐮 𝐨𝐫𝐚 𝟏𝟏.𝟑𝟎, Primăria municipiului Olteniţa, organizează ceremonia depunerii de coroane la Monumentul Eroilor din războiul 1916 – 1918, situat pe Bd-ul Republicii, în scuarul din faţa fostului cinematograf „Flacăra” și la Monumentul Eroilor amplasat în incinta Bisericii cu Hramul ”Înălțarea DOMNULUI – EROI OLTENIȚA” situată pe Bd-ul TINERETULUI, prilejuită de sărbătoarea „ÎNĂLŢĂRII DOMNULUI” şi Zilei Eroilor Neamului .

Pentru desfăşurarea evenimentului mai sus menţionat, în condiţii de siguranţă, conform prevederilor art. 5, alin.(7) din ORDONANŢA DE URGENŢĂ nr. 195 din 12 decembrie 2002 privind circulaţia pe drumurile publice, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, 𝐬𝐞 𝐯𝐚 𝐫𝐞𝐬𝐭𝐫𝐢𝐜𝐭̧𝐢𝐨𝐧𝐚 𝐜𝐢𝐫𝐜𝐮𝐥𝐚𝐭̧𝐢𝐚 𝐚𝐮𝐭𝐨𝐯𝐞𝐡𝐢𝐜𝐮𝐥𝐞𝐥𝐨𝐫 𝐢̂𝐧 𝐳𝐨𝐧𝐚 𝐮𝐥𝐭𝐫𝐚𝐜𝐞𝐧𝐭𝐫𝐚𝐥𝐚̆ 𝐚 𝐦𝐮𝐧𝐢𝐜𝐢𝐩𝐢𝐮𝐥𝐮𝐢, 𝐢̂𝐧𝐭𝐫𝐞 𝐨𝐫𝐞𝐥𝐞 𝟏𝟏:𝟑𝟎 – 𝟏𝟐.𝟑𝟎, pe:

⛔️ 1) B-dul Republicii (între Str. Argeşului şi intersecţia cu Aleea Flacăra – B.C.R. – alee acces market Carrefour) pe durata deplasării coloanei oficiale (aprox 5 minute, în jurul orei 11:40), după care între Bd-ul Tineretului și intersecţia cu Aleea Flacăra – B.C.R. – alee acces market Carrefour pe durata desfășurării evenimentului, aproximativ 30 minute – începând cu ora 11:45;

⛔️ 2) B-dul Tineretului (între B-dul Republicii și B-dul Mărășești) și (între B-dul Republicii şi Aleea Flacăra) ora aproximativă 11:40 și (între B-dul Republicii – str. Argeșului zona Turn) ora aproximativă 12:15, doar într-un interval scurt de timp (aproximativ 5 minute pe durata deplasării coloanei oficiale, către locațiile menționatăe mai sus).

Recomandăm conducătorilor auto să evite zona restricţionată pe durata desfăşurării evenimentului mai sus menţionat.

Traseele ocolitoare care pot fi folosite de conducătorii auto sunt:

👉 1. Direcţia de mers D.N.4 Bucureşti – Olteniţa: Bd. Tineretului – Bd. Mărăşeşti – Str. Mihai Bravu – Bd. Republicii – Aleea Flacara – Str. Mihai Eminescu;
👉 2. Direcţia de mers D.N.4 Bucureşti – Olteniţa: Bd. Tineretului – Str. Argeşului – Bd. Mărăşeşti – str. Pescarilor;
👉3. Direcţia de mers dinspre zona „Târg Anual”: Bd. Republicii – str. Argeşului- spre Spitalul municipal;
👉 4. Direcţia de mers spre zona Ultracentrală: Bd. Republicii – Aleea Flacăra – Str. Cuza Vodă – Str. Mihai Eminescu – Str. Al. Iliescu – Bd. Mărăşeşti;
👉5. Direcţia de mers spre zona Ultracentrală: Bd. Tineretului – Str. Mihai Eminescu – Str.C. Vodă – Aleea Flacăra – Bd. Republicii – Str. Mihai Bravu (sau Str. I.H.Rădulescu) – Bd. Mărăşeşti.

👉 6. Direcţia de mers spre zona Ultracentrală: dinspre DN41,Bd. Mărăşeşti – Str. Pescarilor.

✅ Restricţiile mai sus menționate încetează în ziua de 10 IUNIE 2021, ora 12:30.