Primăria Oltenița a depus  la Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor o solicitare de finanțare pentru elaborarea planului de atenuare și adaptare la schimbările climatice în Municipiul Oltenița

Primăria Oltenița a depus la Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor o solicitare de finanțare pentru elaborarea planului de atenuare și adaptare la schimbările climatice în Municipiul Oltenița

Primăria Oltenița a depus luni, la Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor, o solicitare de finanțare pentru 117.000 euro, sumă pe care o vom folosi pentru elaborarea planului de atenuare și adaptare la schimbările climatice în Municipiul Oltenita.

Acest plan va sta la baza unei documentații mai ample prin care vom putea, ulterior, accesa granturi norvegiene de peste 1.000.000 euro cu ajutorul cărora vom putea investi, într-un viitor apropiat, în proiecte sustenabile precum parcuri fotovoltaice, iluminat public inteligent sau stații de încărcare cu energie electrică a automobilelor, proiecte pionier în procesul de tranziție către energia regenerabilă a municipiului nostru.

Prin aceasta solicitare de finantare, ne dorim:
+ elaborarea planului de atenuare și adaptare la schimbările climatice în Municipiul Oltenita;
+ elaborarea unor studii privind identificarea zonelor (inclusiv ale arterelor rutiere) cu capacitate scazută de drenare a apelor pluviale;
+ realizarea de studii de fezabilitate privind amplasarea în subteran a cablurilor electrice și/sau de telecomunicații.

Cererea de finanțare a fost întocmită în urma lansării schemei de granturi mici ”Elaborarea planurilor de atenuare și adaptare la schimbările climatice în municipalități” (SGS-1) în cadrul Programului ”Mediu, Adaptare la Schimbările Climatice și Ecosisteme”, finanțat prin Mecanismul Financiar al Spațiului Economic European 2014 – 2021.

VEZI HOTĂRÂREA DE CONSILIU LOCAL