Primăria Oltenița a amenajat un punct mobil de prim ajutor

Având în vedere fenomenele meteorologice periculoase cauzate de creșterea temperaturilor, precum și apariția efectelor caniculei pe teritoriul municipiului Oltenița, Primăria Municipiului Oltenița a amenajat în Bd. Republicii, nr.40 (în fața primăriei) un punct stradal de prim ajutor.
Acesta va funcționa în perioadele caniculare și cu disconfort termic ridicat. Punctul de prim ajutor este dotat cu dozator de apă plată, telefon mobil (pentru apelare în caz de urgență la 112). Personalul medical este asigurat de Direcția Asistență Socială Oltenița și va acorda asistență medicală persoanelor afectate de caniculă.
Tot pe această cale, dorim să vă oferim câteva recomandări privind protecția pe timpul caniculei:
✅ Beți 2 litri de lichide pe zi, nu prea reci: apă, sucuri naturale și ceaiuri;
✅ Evitarea aglomerațiilor, expunerii la soare sau a efortului fizic intens între orele 11:00 – 18:00;
✅ Purtați haine lejere, deschise la culoare, pălării și ochelari de soare;
✅ Evitați consumarea băuturilor ce conțin cofeină, zahăr (băuturi carbogazoase) sau alcool în cantități mari;
✅ Mâncați fructe și legume (pepene, prune, roșii) sau iaurt (echivalentul unui pahar cu apă)
✅ Mențineți legătura cu persoanele în vârstă apropiate dumneavoastră, oferindu-le asistență oricând este nevoie;
✅ Nu lăsați copiii/animalele de companie singuri/singure în autoturisme;
✅ Pentru ameliorarea condițiilor la locul de muncă se va reduce intensitatea și ritmul activităților fizice, se va alterna efortul dinamic cu cel static și perioadele de lucru cu cele de repaus, în locuri umbrite, ori ventilate corespunzător;